Mieczysław Hejnowicz


Mieczysław Hejnowicz, urodzony w dniu 18 października 1890 roku, a zmarły 21 października 1939 roku, to postać znacząca w polskiej historii. Jako działacz społeczno-polityczny, jego życie i działalność otaczają wiele ciekawych wątków.

Hejnowicz był osobą, która zaangażowała się w kwestie związane z życiem społecznym oraz politycznym swojego kraju. Jego osiągnięcia oraz wpływ, jaki wywarł na lokalne i krajowe wydarzenia, zasługują na szczegółowe zbadanie.

Życiorys

Mieczysław Hejnowicz przyszedł na świat w mieście Gostyń, a jego rodzicami byli Stanisław Hejnowicz, który prowadził młyn, oraz Julianna, nosząca panieńskie nazwisko Hejnowicz. W rodzinnym mieście z powodzeniem ukończył cztery klasy w szkole wydziałowej. W 1908 roku wyruszył do Danii, gdzie podjął naukę w trzyletniej szkole młynarskiej, zdobywając tym samym kwalifikacje do pracy jako młynarz.

Po powrocie do Gostynia w 1911 roku podjął pracę w wyuczonym zawodzie młynarskim. W trakcie I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej, gdzie brał udział w walkach na froncie zachodnim, a podczas bitwy pod Verdun doznał zranienia. W dniu 11 listopada 1918 roku został wybrany na przewodniczącego Rady Żołnierskiej w Gostyniu.

Mieczysław Hejnowicz był również aktywnym uczestnikiem powstania wielkopolskiego, biorąc udział w walkach w rejonie Leszna. W latach 1919-1921 pracował w starostwie gostyńskim, gdzie pełnił funkcję w wydziale wojskowym. Jako właściciel młyna, do 1939 roku pełnił rolę prezesa Związku Młynarzy Wielkopolskich oraz zasiadał w radzie miejskiej w Gostyniu.

Działalność społeczna i polityczna

Mieczysław Hejnowicz był osobą o znaczącej aktywności w sferze społecznej i politycznej. Jego porady oraz wpływ na różne organizacje i ruchy były nieocenione. Zasiadał w zarządzie takich instytucji jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, czy Towarzystwo Czytelni Ludowych. Również jego zaangażowanie w Akcję Katolicką oraz w Związek Towarzystw Przemysłowych i Rzemieślniczych podkreśla jego różnorodne zainteresowania i umiejętności.

Jako aktywny członek ruchu narodowodemokratycznego, Hejnowicz piastował stanowisko prezesa Związku Ludowo-Narodowego w Gostyniu, a od 1928 do 1938 roku pełnił tę samą funkcję w powiecie gostyńskim. Dodatkowo, w tym samym regionie organizował Stronnictwo Narodowe z ramienia Zarządu Wojewódzkiego.

W 1928 roku, został wybrany przez Zarząd Wojewódzki jako delegat do Rady Naczelnej w Warszawie, co świadczy o uznaniu i zaufaniu wobec jego kompetencji. W latach 1929–1932 pełnił również rolę kierownika powiatowego Wydziału Młodych Obozu Wielkiej Polski.

W 1930 roku wystartował jako kandydat z ramienia tej partii do sejmu, jednak nie zdołał uzyskać wystarczającej liczby głosów, by zasiąść w parlamencie. Mimo to, był głównym organizatorem komitetów wyborczych endecji, działając w powiecie gostyńskim do rad miejskich oraz sejmu. Jego zdolności organizacyjne i polityczne czyniły go istotną postacią w lokalnej polityce.

Hejnowicz był również zwolennikiem linii politycznej promowanej przez grupę Mariana Seydy, co dodatkowo podkreślały jego wybory oraz wsparcie dla politycznych działań tejże grupy.

Okoliczności śmierci

Mieczysław Hejnowicz, zdecydowany i odważny działacz, opuścił Gostyń 3 września 1939 roku. Jego podróż prowadziła do Dolska, a następnie do Sempolna, gdzie z ochotników, którzy tam przybywali, organizował pułk wielkopolski, który miał stawić czoła niemieckiemu agresorowi.

Władze wojskowe dostrzegły potencjał w jego osobie i mianowały go komendantem w Brdowie. Pomimo dotarcia do Kutna, Mieczysław, obawiając się ostatecznego uwięzienia przez Niemców, zdecydował się wrócić do Gostynia. Niestety, jego obawy okazały się uzasadnione, gdyż został aresztowany 19 października 1939 roku w roli zakładnika.

Tragiczny los Hejnowicza został przesądzony, gdy 21 października spotkał się z egzekucją na rynku gostyńskim. Jego ciało spoczęło na cmentarzu w Gostyniu, a dla Niemców nadano mu przydomek „der Polenkonig”, co świadczy o jego znaczeniu jako lidera.

Aby upamiętnić ofiary egzekucji z 1939 roku, została ustanowiona tablica pamiątkowa na ścianie ratusza w Gostyniu, która przypomina o tamtych tragicznych wydarzeniach.

Życie rodzinne

W roku 1918 Mieczysław Hejnowicz związał się małżeństwem z Heleną Czwojdzińską, co zaowocowało wieloma potomstwem. Para doczekała się licznego grona dzieci, które przyszły na świat w latach późniejszych.

Ich dzieci to:

  • Michalina, która urodziła się w 1919 roku,
  • Zofia, żyjąca w latach 1921-2011,
  • Bolesław, urodzony w 1922 roku,
  • Kazimiera, której narodziny miały miejsce w 1924 roku,
  • Stefan, który przyszedł na świat w 1925 roku,
  • Felicja, urodzona w 1927 roku,
  • Mieczysław, przychodzący na świat w 1928 roku,
  • Henryk-Stanisław, który urodził się w 1930 roku,
  • Andrzej, urodzony w 1931 roku,
  • Maria, której narodziny miały miejsce w 1933 roku,
  • Janusz, który przyszedł na świat w 1938 roku.

Przypisy

  1. Relacja o dziejach rodziny w czasie II wojny światowej [dostęp: 13.06.2017 r.]
  2. G. Skorupski, Wybory parlamentarne w powiece gostyńskim w okresie międzywojennym 1919-1930, „Życie Gostynia”, 49 (118), 07.12.2001 r., s. 9.
  3. Okoliczności tego wydarzenia w Gostyniu i innych miejscach Wielkopolski opisuje M. Sierocińska, Trzy dni terroru: pierwsze planowe masowe egzekucje w Wielkopolsce, „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”, 3, 2003 r., nr 12-13 (35-36), s. 43–49.
  4. G. Skorupski, Gostyń dawny i niedawny, s. 84 w przeglądarce.
  5. Roman Pawlak: Polska – Zabytkowe ratusze. Warszawa: Sport i Turystyka MUZA SA, 2003 r., s. 282–283. ISBN 83-7200-991-0.
  6. a b c d e f g Gąsiorowski i Topolski (red.) 1981 r., s. 247.
  7. a b c d e Gąsiorowski i Topolski (red.) 1981 r., s. 248.

Oceń: Mieczysław Hejnowicz

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:7