Czesław Porankiewicz


Czesław Porankiewicz, urodzony 9 stycznia 1888 roku w Gostyniu, to postać, która odegrała kluczową rolę w historii Polski XX wieku. Był on niewątpliwie istotnym działaczem, zaangażowanym w ruch robotniczy, który zdobył zaufanie wśród wielu ludzi pracy, szczególnie w regionie Wielkopolski.

Jego życie zakończyło się 19 listopada 1956 roku w Poznaniu, co oznacza, że jego działalność miała wpływ na przemiany społeczne i polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie powojennym.

Życiorys

Wczesne lata

Czesław Porankiewicz przyszedł na świat w rodzinie, gdzie jego ojciec Franciszek był szewcem, a matka Zofia Rosicka. W momencie, gdy miał zaledwie pięć lat, rodzina przeniosła się do Poznania. Tam Czesław ukończył najpierw szkołę ludową, a następnie w 1906 roku skończył szkołę kupiecką. Po zdobyciu podstawowego wykształcenia, podejmował różne dorywcze prace, często związane z biurem i handlem, w firmach funkcjonujących na terenie Wielkopolski oraz w Warszawie. W 1909 roku postanowił spróbować swoich sił w Krakowie, a później w Oświęcimiu.

Po kilku miesiącach poszukiwań, udało mu się zdobyć posadę jako szef biura i pełnomocnik w Towarzystwie Przedsiębiorstw Górniczych „Tepege” w Krakowie. Dzięki stabilizacji finansowej, Czesław postanawia założyć rodzinę i ożenił się z Walerią Orzekowską, swoją sekretarką. W tym okresie zaczęła go fascynować polityka, z powodzeniem uczestniczył w kursach dziennikarskich i brał udział w dyskusjach organizowanych przez Polską Partię Socjalistyczną oraz podziwiał umiejętności oratorskie Ignacego Daszyńskiego.

W 1914 roku, w obliczu wybuchu I wojny światowej, został ewakuowany przez władze austriackie do Novej Paki w Czechach. Jako obywatel niemiecki, był zobowiązany do stawienia się w armii niemieckiej. Od sierpnia 1915 roku przebywał w Berlinie, gdzie aktywnie uczestniczył w socjaldemokratycznych środowiskach oraz wśród legionowych działaczy. Na końcu wojny trafił do obozów internowanych w Szczypiornie i Modlinie, gdzie nawiązał znajomości z wieloma przyszłymi prominentnymi politykami Polskiej Partii Socjalistycznej, zdobywając ich zaufanie.

Działalność w II Rzeczypospolitej

Do Poznania Czesław Porankiewicz wrócił w 1919 roku, aby zorganizować struktury PPS w Wielkopolsce i na Pomorzu. Jego starania zaowocowały pierwszą w wyzwolonej Wielkopolsce Konferencją PPS, która miała miejsce w październiku tegoż roku, a także Konferencją Okręgową PPS. W 1920 roku Porankiewicz został członkiem Rady Naczelnej PPS, reprezentując Wielkopolskę. W tym okresie, pod jego kierownictwem, powstało wiele klasowych związków zawodowych, takich jak Związek Zawodowy Robotników Rolnych RP czy Związek Zawodowy Kolejarzy. Aktywnie angażował się także w wydawanie publikacji socjalistycznych w regionie, kierując redakcją Tygodnika Ludowego i będąc autorem broszury pt. „Więzy rwij robotniku Wielkopolski!” wydanej w 1921 roku.

W miarę upływu lat, poglądy Porankiewicza poszły w kierunku radykalizacji, co znalazło wyraz w krytyce Józefa Piłsudskiego oraz PPS, co miało związek z sytuacją społeczną i polityczną kraju, w tym wojnę polsko-bolszewicką oraz brutalnie stłumiony strajk kolejarzy w 1920 roku. W tym samym czasie związał się z grupą poznańskich studentów o przekonaniach komunistycznych, wśród których był m.in. Alfred Bem. Przyjął skrajnie lewicowe poglądy, będąc bliskim współpracownikiem Jan Hempla. W maju 1921 roku, po zachowaniu porządku w Warszawie, został wezwany do wyjaśnień, jednak interwencja przerodziła się w awanturę, podczas której Portankiewicz został spoliczkowany. Ostatecznie poznański OKR został rozwiązany, a wynikający z tego proces zakończył się wykluczeniem go z partii.

Proces i wyjazd do Związku Radzieckiego

W sierpniu 1921 roku Porankiewicz, w towarzystwie Oskara Schwaba i Henryka Kossowskiego, został aresztowany pod zarzutem „działania na szkodę państwa”. Czas spędzony w areszcie miał miejsce w więzieniu we Wronkach. Nawet będąc w areszcie, udało mu się zyskać status kandydata na posła do Sejmu z listy Komunistycznego Związku Proletariatu Miast i Wsi. Świadkiem przeciwko Porankiewiczowi został Ludwik Śniady, reformistyczny działacz PPS. W 1922 roku zapadł wyrok skazujący na sześć lat, a jego współtowarzyszy skazano na pięć lat. Dzięki zaangażowaniu adwokatów, Sąd Najwyższy uchylił wyrok, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Rozprawa jednak nie odbyła się, a w marcu 1923 roku Porankiewicz wziął udział w grupie polskich działaczy komunistycznych (m.in. Henryk Lauer, Teodora Feder, Gustaw Reicher), którzy zostali wymienieni między Polską a Związkiem Radzieckim na podstawie umów dotyczących wymiany więźniów politycznych. O to, by Porankiewicz znalazł się na liście, starała się Wera Kostrzewa. W Związku Radzieckim osiedlił się z żoną, początkowo odpoczywając i leczy się na Krymie, a później stając się agitatorom partyjnym w różnych zakładach pracy. Ostatecznie osiedlił się w Mińsku, gdzie pracował w komunistycznym wydawnictwie dla Polaków „Młot”.

Nagły powrót do kraju

W listopadzie 1923 roku Czesław Porankiewicz nieoczekiwanie przybył do Polski, co wzbudziło niemałe kontrowersje. Oddał się w ręce polskich władz, co skutkowało wznowieniem jego sprawy sądowej. Na rozprawie Porankiewicz wyjaśniał, że wrócił, aby prowadzić negocjacje w imieniu ZSRR z Niemcami w sprawie współpracy przeciwko Polsce. Wyjawił również, że jego decyzję podyktowała prośba schorowanej żony, pragnącej umrzeć w Polsce oraz jego negatywne doświadczenia z młodości związane z germanizacją. Porankiewicz oświadczył, iż dostrzegł, że socjalizm to niewola dla robotników, co zmusiło go do przemyślenia swoich poglądów w stronę prawicy. W wyniku tego sąd zdecydował na karę dwóch i pół roku więzienia, uwzględniając czas spędzony w ZSRR. Po odbyciu kary Porankiewicz wyszedł na wolność.

Dalsze losy

Po wyjściu na wolność, Czesław Porankiewicz już nigdy nie wrócił do działalności w ruchu robotniczym. W 1924 roku, po śmierci żony, wraz z bratem i wspólnie otworzyli sklep zajmujący się handlem skórami i akcesoriami obuwniczymi. W 1929 roku uzyskał posadę głównego przedstawiciela Fabryki Chemicznej „Bristol” na Pomorzu. W wyniku prac zawodowych, zamieszkał w Toruniu, Wolnym Mieście Gdańsku i Gdyni. W czasie okupacji hitlerowskiej wrócił do Poznania, gdzie pracował jako księgowy do końca wojny. Po wojnie osiedlił się znów w Gdańsku, podejmując pracę w urzędzie miejskim oraz Powszechnej Spółdzielni Spożywców.

Po przejściu na emeryturę, Czesław wrócił do Poznania, osiedlając się przy swojej ulubionej ulicy Za Bramką. Stosunkowo szybko zmagając się z samotnością oraz problemami zdrowotnymi, podjął pracę jako dozorca. Niestety, zmarł w trakcie pełnienia służby 19 listopada 1956 roku. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu na Junikowie.

Życie prywatne

Czesław Porankiewicz był dwukrotnie żonaty. W jego życiu prywatnym pierwszą wybranką serca była Waleria Orzekowska, natomiast drugą żoną została Stanisława Dopierała.

Miał córkę Ewę, która z pierwszego małżeństwa związała się z inżynierem okrętowym Józefem Mosielskim. Po śmierci swojego męża Ewa zdecydowała się na emigrację do Kanady, gdzie rozpoczęła nowe życie.

Warto również wspomnieć, że syn brata Porankiewicza, Walerian (1906-1970), był osobą duchowną i pełnił funkcję kapelana sióstr Urszulanek.

Przypisy

  1. BłażejB. Tobolski, Ofiarował swoje życie Bogu [online], 2010 r.
  2. MilskiM. Bernard, Goniec Wielkopolski: najtańsze pismo codzienne dla wszystkich stanów 14.09.1922 r. [dostęp 26.10.2018 r.]
  3. MilskiM. Bernard, Goniec Wielkopolski: najtańsze pismo codzienne dla wszystkich stanów 06.09.1922 r. [dostęp 03.11.2018 r.]
  4. CzesławC. Porankiewicz, Tygodnik Ludowy P.P.S., Poznań: Okręgowy Komitet Robotniczy P. P. S dla Województwa Poznańskiego i Pomorskiego, 1921 r.
  5. Dziennik Poznański 15.11.1923 r., nr 261, Drukarnia Dziennika Poznańskiego T.A. [dostęp 26.10.2018 r.]
  6. Kurier Poznański 21.09.1924 r., nr 219, Drukarnia Polska Towarzystwo Akcyjne w Poznaniu [dostęp 26.10.2018 r.]
  7. Goniec Śląski, 1923 r., R. 3, nr 298 - Silesian Digital Library [online], sbc.org.pl [dostęp 26.10.2018 r.]
  8. AntoniA. Czubiński, Postępowo-rewolucyjne i narodowo-wyzwoleńcze tradycje Wielkopolski, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1983 r.
  9. Filozofia, Psychologia, Pedagogika, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1956 r.
  10. PrzemysławP. Pawlak, Kim był Mieczysław Sierpski? [online]
  11. CzesławC. Porankiewicz, Więzy rwij Robotniku Wielkopolski!, nakł. Komitetu Obwodowego P.P.S., 1920 r.
  12. Akta meldunkowe [online].
  13. Akt urodzenia [online].
  14. Marek JerzyM.J. Minakowski, Porankiewicz w Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 25.10.2018 r.]
  15. Poznan.pl - Plan Poznania - Cmentarze [online], www.um.poznan.pl [dostęp 26.10.2018 r.]
  16. DariuszD. Górski, Czasopiśmiennictwo w Wielkopolsce [online].
  17. A b c d l, Czesław Porankiewicz [online], ipsb.nina.gov.pl [dostęp 26.10.2018 r.]
  18. Fédération, fiche [online], federationgenealogie.qc.ca [dostęp 25.10.2018 r.]

Oceń: Czesław Porankiewicz

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:5