Marian Sobkowiak


Marian Sobkowiak, urodzony 7 grudnia 1924 roku w Gostyniu, to postać, która odegrała znaczącą rolę w historii Polski, szczególnie w kontekście działań niepodległościowych podczas II wojny światowej.

W swojej młodości włączył się w walkę o wolność kraju, stając się aktywnym działaczem podziemia niepodległościowego. Jego zaangażowanie w ruchy opozycyjne było niezwykle istotne w walce z okupantem.

Po zakończeniu wojny, Marian Sobkowiak kontynuował swoją działalność jako powojenny działacz kombatancki, angażując się w inicjatywy mające na celu pomoc weteranom i upamiętnienie ich działań. Jego życie, pełne poświęcenia i oddania, pozostaje ważnym świadectwem walki o niepodległość Polski.

Zmarł 10 lutego 2017 roku, pozostawiając po sobie nie tylko wspomnienia, ale i inspirację dla przyszłych pokoleń.

Życiorys

Marian Sobkowiak w czasie niemieckiej okupacji, w trudnych realiach II wojny światowej, znalazł się w szeregach Tajnej Organizacji Wojskowej „Czarny Legion”, gdzie odgrywał znaczącą rolę. Po pewnym czasie został aresztowany, a następnie osadzony w więzieniu w Rawiczu. Kolejnym etapem jego tragicznej drogi była Zwickau, gdzie również doświadczył brutalności reżimu. Przeszedł przez mroki niemieckich obozów koncentracyjnych, m.in. Groß-Rosen oraz Sachsenhausen, co pozostawiło trwały ślad w jego życiu.

Po zakończeniu wojny Sobkowiak aktywnie przyczynił się do inicjatyw mających na celu budowanie mostów między Polakami a Niemcami. W szczególności skupił się na upamiętnieniu swoich współtowarzyszy z „Czarnego Legionu”. Jego zaangażowanie zaowocowało m.in. członkostwem w grupie inicjatywnej, która wspierała odbudowę zniszczonego Kościoła Marii Panny w Dreźnie.

W swoich ostatnich dniach życia, Marian Sobkowiak pozostał ostatnim żyjącym członkiem legendarnej organizacji, którą tak dzielnie wspierał. Zmarł 10 lutego 2017 roku i spoczął na cmentarzu w swoim rodzinnym Gostyniu, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w historii.

Wybrane odznaczenia

Marian Sobkowiak zdobył wiele znaczących odznaczeń, które podkreślają jego wkład w różne dziedziny życia społecznego i kulturalnego. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2009),
  • Medal „Misja Pojednania” (2015),
  • Medal Honorowy Miasta Drezna (2010),
  • „Laur Gostynia” (2006).

Przypisy

  1. Marian Sobkowiak spoczął na gostyńskim cmentarzu. telewizjagostyn.pl. [dostęp 15.02.2017 r.]
  2. a b c d e Marian Sobkowiak nie żyje. elka.pl. [dostęp 11.02.2017 r.]

Oceń: Marian Sobkowiak

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:11