UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gostyń - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Aleksander Ostrowicz


Aleksander Ostrowicz, urodzony 11 lipca 1839 roku w Gostyniu, to postać o wielkim znaczeniu w historii polskiej medycyny i turystyki. Przez swoje życie zdobytą wiedzę oraz umiejętności koncentrował na pracy jako lekarz, dochodząc do tytułu doktora medycyny i chirurgii.

Ostrowicz nie tylko praktykował jako specjalista w swojej dziedzinie, ale także wykazywał zaangażowanie w działalność turystyczną. Jego pasję do odkrywania uroków natury i propagowania zdrowego stylu życia wykazał w sposób szczególny, pisząc pierwszy polski przewodnik po Lądku-Zdroju, co stało się znaczącym wkładem w rozwój turystyki w Polsce.

Jego życie zakończyło się 1 lutego 1903 roku w Lądku-Zdroju, ale spuścizna, jaką pozostawił, nadal inspiruje i zachęca do odkrywania piękna tego uzdrowiskowego regionu.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Urodziny Aleksandra Ostrowicza miały miejsce 11 lipca 1839 roku w Gostyniu, gdzie przyszedł na świat jako syn Walentego oraz Teodory z Moralińskich. W swoich młodzieńczych latach uczęszczał do szkoły podstawowej w Gostyniu, a później kontynuował naukę w gimnazjum w Lesznie oraz w Gimnazjum Św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zakończeniu edukacji w tym ostatnim miejscu, w 1860 roku rozpoczął studia na Śląskim Uniwersytecie im. Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu. Początkowo jego wybór padł na teologię, jednak szybko zdecydował się na medycynę. W trakcie lat studenckich aktywnie uczestniczył w działalności Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. W 1867 roku obronił pracę doktorską na temat: De trichina spirali et trichinosi. Dissertatio inauguralis Vratislaviae, traktującą o włośniu krętym i włośnicy, pod opieką prof. Ottona Spielberga.

Praca w Poznaniu

Po zakończeniu edukacji Ostrowicz postanowił osiedlić się w Poznaniu, gdzie przyjął posadę lekarza w miejskim szpitalu, ulokowanym w dawnych zabudowaniach pofranciszkańskich przy ulicy Koziej. Pracował tam do 1875 roku, kiedy to z niejasnych przyczyn zdecydował się na przeprowadzkę do Lądka-Zdroju, popularnego uzdrowiska, znanego w całych Niemczech.

Działalność w lądeckim kurorcie

Od 1878 roku pełnił funkcję lekarza w zakładzie wodoleczniczym Thalheim, który znajdował się przy dzisiejszej ul. Ignacego Jana Paderewskiego. Dwa lata później objął stanowisko dyrektora tego zakładu. W tym samym czasie zbudował dla siebie willę przy ul. Tadeusza Kościuszki 27. Aleksander Ostrowicz aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Lądka-Zdroju; to między innymi dzięki jego inicjatywie oraz współpracy z dra Karlem Wehse powstało Towarzystwo Upiększania Miasta. Zasiadał również w miejskiej radzie. Ponadto był członkiem Towarzystwa do Wydawnictwa Dzieł Lekarskich Polskich z Krakowa.

W związku z napływem Polaków do Lądka-Zdroju z terenów Wielkopolski i Śląska, a także chęcią przyciągnięcia kolejnych odwiedzających, Ostrowicz podjął się napisania przewodnika pod tytułem „Landek w Hrabstwie Kłodzkim w Szląsku. Podręcznik informacyjny dla gości kąpielowych”, który wydano w Poznaniu w 1881 roku. Był to pierwszy w języku polskim przewodnik po Lądku, obejmujący 201 stron. Zawierał historię uzdrowiska, jego charakterystykę, a także informacje o wyjątkowych właściwościach wód zdrojowych i propozycje wycieczek w okolicach Lądka oraz Ziemi Kłodzkiej, w tym do Javorníka i Račí údolí. W 1992 roku na skutek działań Klubu Sudeckiego PTTK z Poznania oraz redakcji Kroniki Wielkopolski, wydano reprint tego przewodnika. W uznaniu jego osiągnięć, Aleksander Ostrowicz otrzymał tytuł królewskiego radcy sanitarnego.

W związku z jego wkładem w rozwój Lądka-Zdroju, władze postanowiły nadać jednemu z sanatoriów oraz ulicy w pobliżu Zakładu Przyrodoleczniczego “Jerzy” imię Ostrowicza.

Śmierć i pochówek

Ostatnie chwile życia Aleksandra Ostrowicza miały miejsce 1 lutego 1903 roku, kiedy to zmarł w swojej willi w Lądku-Zdroju. Jego ciało spoczęło na miejscowym nowym cmentarzu katolickim. Płaskorzeźba umieszczona na jego grobie została stworzona przez lokalnego rzeźbiarza, Paula Thamma.

Przypisy

  1. Rys historyczny Lądka Zdroju. [w:] Portal Dolnego Śląska [on-line]. Dolnośląska Organizacja Turystyczna, www.dolnyslask.info.pl. [dostęp 16.01.2012 r.]
  2. A. Ostrowicz: Landek w Hrabstwie Kłockiem w Szląsku. Podręcznik dla gości kąpielowych. Poznań: 1881, s. 78–79.
  3. Landek w Hrabstwie Kłodzkim w Szląsku. Podręcznik informacyjny dla gości kąpielowych, Poznań, Nakładem autora 1881, s. 204.
  4. red. M. Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów. s. 175.
  5. J. Smereka: Polacy na studiach lekarskich we Wrocławiu w latach 1811–1918.

Oceń: Aleksander Ostrowicz

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:5