Leopold Brock


Leopold Brock, urodzony 21 stycznia 1843 roku w Gostyniu, to postać o znaczącym wkładzie w polską edukację. Jego życie związane było przede wszystkim z Królewską Hutą, obecnie nazywaną Chorzowem, gdzie piastował funkcję pierwszego dyrektora miejscowego gimnazjum.

Studia przywiodły go do uzyskania stopnia doktora filozofii, co podkreśla jego akademickie zdolności i pasję do nauki. Choć szczegóły jego późniejszego życia są nieco tajemnicze, wiadomo, że zmarł po roku 1904, najprawdopodobniej w Oleśnicy.

Życiorys

Ukończył szkołę średnią w Oleśnicy, a swoje akademickie zainteresowania kontynuował, studiując filozofię najpierw na uniwersytecie w Berlinie, a następnie we Wrocławiu. W 1865 roku uzyskał tytuł doktora filozofii w zakresie filologii klasycznej, po obronie rozprawy zatytułowanej „De perfecti et plusquamperfecti usu Aeschyleo”.

Po zakończeniu studiów rozpoczął swoją karierę zawodową jako nauczyciel w Kępnie oraz we Friedebergu (dzisiejsze Strzelce Krajeńskie). Jego dalsze awanse zawodowe doprowadziły go do objęcia stanowiska dyrektora progimnazjum.

W dniu 1 września 1877 został dyrektorem nowo utworzonego gimnazjum w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów), które zaczęło swoją działalność z 176 uczniami. Początkowo placówka nie posiadała własnej siedziby, co sprawiło, że nauka odbywała się w prywatnych domach. Na początku zajęcia miały miejsce w budynku przy dzisiejszej ul. Moniuszki, a później przeniesiono je do domu kupca Frankla.

Wkrótce liczba uczniów wzrosła do 230, jak to udokumentowano w źródłach: 74 ewangelików, 76 katolików i 80 żydów, z czego 150 z nich pochodziło z Królewskiej Huty.

Dzięki staraniom mieszkańców oraz władz lokalnych, wkrótce został wzniesiony imponujący gmach gimnazjum przy dzisiejszej ul. Powstańców, którego projekt stworzył architekt Benno Leopold Grotschel.

Do roku 1884 pełnił również rolę radnego w Radzie Miejskiej Królewskiej Huty, co podkreślał jego zaangażowanie w życie społeczne i edukacyjne tej miejscowości.

Publikacje

Leopold Brock jest autorem 13 prac naukowych dotyczących takich dziedzin jak filologia klasyczna, historia oraz pedagogika. Wśród jego publikacji znajdują się następujące pozycje:

  • De perfecti et plusquamperfecti usu Aeschyleo (Breslau 1865),
  • Bemerkungen zur Schulordnung (Kempen 1869),
  • Ober Stellung und Ziel der gehobenen Sekule (Kempen 1871),
  • Lateinische Grammatik für die unteren und mittleren Klassen der höheren Unterrichtsanstalten (Leipzig 1872-1873),
  • Zweihundert Jahre der Geschichte eines preußischen Regiments (1874),
  • Der Tag von Fehrbellin. Zur zweiten Secularfeier der Schlacht am 18./28. Juni 1875 (Friedeberg 1875),
  • Über die Teilnahme der brandenburgischen Truppen an der Fahrt Wilhelms von Oranien nach England (1688) (Königshütte 1878),
  • Geschichtstabellen (Königshütte 1883),
  • Das brandenburgische Heer von 1688 bis 1697, I-V (Königshütte 1888-1892),
  • Die Brandenburger bei Szlankamen und im Türkenkrieg bis 1679 (Rathenow 1891),
  • Die Hohenzollern (Ged.) (Oels 1902),
  • Der Neubau des Gymnasium (Oels 1904).

Oceń: Leopold Brock

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:14