UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gostyń - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Alfons Szczerbiński


Alfons Szczerbiński był osobistością, która niewątpliwie wpisała się w historię polskiej muzyki klasycznej. Urodził się 2 kwietnia 1858 roku w Gostyniu, co stanowiło początek jego twórczej drogi, która wkrótce miała obfitować w znaczące osiągnięcia.

Jego życie zakończyło się 25 marca 1895 roku w Śremie, gdzie pozostawił po sobie dziedzictwo muzyczne, które do dziś jest doceniane przez melomanów. Szczerbiński był nie tylko kompozytorem, ale również osobą, która miała wpływ na rozwój wykonawstwa muzycznego w swoim czasie.

Życiorys

Alfons Szczerbiński przyszedł na świat 2 kwietnia 1858 roku w Gostyniu, jako syn Franciszka, który był starszym sekretarzem sądowym, oraz Julii z Kostrzewskich. W swoim dzieciństwie spędził wiele czasu w Śremie, gdzie rozwijał swoje pierwsze talenty kompozytorskie. Już w wieku siedmiu lat stworzył jedną ze swoich pierwszych kompozycji, znaną jako „Fantazja”. W okresie gimnazjalnym aktywnie uczestniczył w życiu muzycznym, grając publicznie na organach oraz pełniąc rolę akompaniatora podczas koncertów szkolnych.

Po ukończeniu gimnazjum Szczerbiński podjął decyzję o wyjeździe na studia do Berlina. Niestety, po dwóch latach nauki w konserwatorium musiał przerwać swoje kształcenie z powodu braku wystarczających funduszy. W 1880 roku zdał egzamin do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony przez komisję egzaminacyjną, która przyznała mu podwójne stypendium. Ukończenie studiów miało miejsce w 1883 roku.

Po powrocie do kraju, Szczerbiński podjął pracę jako nauczyciel muzyki u hrabiego Platera w Niekłaniu. Wówczas powstało wiele jego kompozycji, w tym sonaty, utwory kameralne oraz pieśni na głos i fortepian. W 1893 roku artysta przeprowadził się do Krakowa, gdzie też uczył muzyki dzieci z rodzin arystokratycznych. Niestety, jego prośba o posadę w Konserwatorium Krakowskim została odrzucona, co skłoniło go do refleksji nad poświęceniem się służbie Bożej.

Podczas rozmów w Starym Sączu z ojcem Łubieńskim, przeorem redemptorystów, w celu przyjęcia ślubów zakonnych, Alfons uległ zaczadzeniu w tamtejszym hotelu. Ciężko chorego Szczerbińskiego zabrała do Śremu jego siostra. Niestety, pomimo wysiłków, nie udało mu się odzyskać zdrowia i zmarł 25 marca 1895 roku. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Wielka część jego twórczości uległa zniszczeniu podczas I wojny światowej, a niektóre utwory z późniejszego okresu mogły zostać spalone przez samego kompozytora. Dzięki staraniom bratanicy, Marii Szczerbińskiej, ocalało około 65 utworów, w tym 13 opublikowanych. Twórczość Szczerbińskiego została po raz pierwszy nagrana na płycie w 2012 roku przez francuskiego pianisty Christophe’a Alvareza, a w 2019 roku jego utwory nagrał Robert Adamczak.

Dyskografia

Alfons Szczerbiński, utalentowany kompozytor i pianista, ma na swoim koncie szereg wydanych dzieł. Przedstawiamy zestawienie jego najważniejszych albumów:

  • Alfons Szczerbiński: Piano Works (2012),
  • Alfons Szczerbiński: Utwory fortepianowe (2019),
  • Alfons Szczerbiński: Complete piano works volume 1 (2021),
  • Alfons Szczerbiński: Complete piano works volume 2 (2022).

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Czesław Gała | Marek Picz | Wojciech Majchrzak (aktor) | Wojciech Długoraj

Oceń: Alfons Szczerbiński

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:24