UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gostyń - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Rocznicowa Uroczystość w Dreźnie: Oddanie Hołdu Żołnierzom „Czarnego Legionu”


W minioną sobotę, 20 czerwca 2026 roku, w Dreźnie odbyła się rocznicowa uroczystość, podczas której mieszkańcy Gostynia oddali hołd dwunastu żołnierzom „Czarnego Legionu”. Wydarzenie zorganizowano z okazji 84. rocznicy egzekucji młodych patriotów, którzy stracili życie w tym mieście w 1942 roku. Delegacja samorządowa, przewodzona przez burmistrza Jerzego Kulaka, złożyła kwiaty i zapaliła znicz przy tablicy pamiątkowej na cmentarzu.

Podczas ceremonii burmistrz Jerzy Kulak podkreślił znaczenie pamięci ofiar, wskazując na aktualne globalne napięcia i potrzebę budowy bezpieczeństwa oraz pokoju. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że Polacy oraz Niemcy ponoszą odpowiedzialność za przyszłość, apelując do wspólnego działania na rzecz pojednania między narodami. Kulak zwrócił uwagę na pozytywne osiągnięcia w relacjach między mieszkańcami Drezna a Gostynia, podkreślając konieczność kontynuacji tych wysiłków.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele organizacji drezdeńskich, które współpracują z gostyńskimi instytucjami, w tym Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii oraz Komitetu Placu Monachijskiego. Ponadto, członkowie gostyńskiej delegacji rozmawiali z partnerami w Dreźnie o planowanych wspólnych projektach gospodarczych i kulturalnych, mających na celu dalsze zacieśnianie współpracy między oboma miastami.

Źródło: Urząd Miasta Gostyń


Oceń: Rocznicowa Uroczystość w Dreźnie: Oddanie Hołdu Żołnierzom „Czarnego Legionu”

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:9


Zobacz Także