Uroczystości upamiętniające ofiary publicznej egzekucji w Gostyniu


21 października 2024 roku w Gostyniu miały miejsce uroczystości związane z 85. rocznicą tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1939 roku. W ramach obchodów mieszkańcy miasta i okolic oddali hołd 30 obywatelom, którzy ulegli brutalnej egzekucji przeprowadzonej przez niemieckie wojska. Uroczystości rozpoczęły się na skwerze przed Muzeum, gdzie wystawiono rzeźbę „Anioła Pokoju”. Następnie odbyła się msza święta oraz dalsze przedsięwzięcia na Rynku, w pobliżu Pomnika Rozstrzelanych.

Obchody rozpoczęto od inauguracji niezwykłej wystawy, podczas której zaprezentowano rzeźbę autorstwa Reinharda Pontiusa. Uroczyste zgromadzenie miało miejsce na skwerze przy ulicy Kościelnej, co nadawało wyjątkowego charakteru tym wydarzeniom upamiętniającym. Po inauguracji, uczestnicy przeszli do kościoła, gdzie odbyła się msza w intencji ofiar, mająca na celu uświetnienie pamięci tragicznie zmarłych mieszkańców.

Centralnym punktem pozostał Rynek, gdzie zgromadzili się przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy. Burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak, wygłosił wzruszające przemówienie, w związku z tragicznej utraty lokalnej elity społecznej i kulturalnej. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele niemieckiej delegacji oraz duchowieństwa, którzy wspólnie oddali hołd pomordowanym, składając wieńce i kwiaty przy Pomniku Rozstrzelanych, co stanowiło moment zadumy i refleksji nad tym tragicznym rozdziałem historii miasta.

Źródło: Urząd Miasta Gostyń


Oceń: Uroczystości upamiętniające ofiary publicznej egzekucji w Gostyniu

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:25


Zobacz Także