Samochód sam wezwał pomoc

8Osobowy peugeot i dostawczy mitsubishi zderzyły się na drodze w Borku Wlkp. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Ciekawostką jest fakt, że pomoc wezwał… sam uszkodzony samochód, a właściwie system eCall, który obowiązkowo montowany jest w autach wyprodukowanych od kwietnia 2018 roku.

Dziś na ulicy Szosa Jaraczewska w Borku Wlkp. zderzyły się peugeot 308 i dostawcze mitsubishi canter.

- Do kolizji doszło prawdopodobnie przy wykonywaniu manewru skręcania w lewo z drogi głównej – mówi kpt. Marcin Nyczka, oficer ds. prasowych KP PSP w Gostyniu – w wyniku kolizji nikt nie ucierpiał – dodaje. 

Po raz pierwszy na terenie działania gostyńskich strażaków sygnał wzywający pomocy wysłał sam samochód.

- Z samochodu osobowego peugeot trafiła do nas formatka zawierająca informacje, że samochód osobowy uległ wypadkowi i jego dokładna lokalizacja – informuje M. Nyczka.

Tak działa system eCall, w który obowiązkowo wyposażone są samochody wyprodukowane od kwietnia 2018 roku. Oprócz informacji o wypadku, marce samochodu, lokalizacji i kierunku jazdy system może udzielać także informacji o liczbie pasażerów podróżujących samochodem i rodzaju paliwa jakim jest zasilany. Sygnał z auta, które uległo kolizji lub wypadkowi trafia do systemu 112, a ten rozsyła je do właściwych służb ratunkowych.(dw)

Pogoda Gostyń z serwisu