Blisko, coraz bliżej obwodnicy

obwodnicaPięć firm zgłosiło się do przetargu na budowę obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434. Oferty, które wpłynęły do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich otwarte zostały w obecności szefów samorządu powiatu i gminy Gostyń, opiewają na kwoty od 116 do 141 milionów złotych i przekraczają kwotę zaplanowaną w budżecie samorządu wojewódzkiego.  Włodarze powiatu i gminy  maja nadzieję, że radni samorządu  województwa wielkopolskiego zwiększą środki na tę inwestycję.

Starania o budowę obwodnic Gostynia trwają już wiele lat. Temat obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 12 ożywa zazwyczaj tuż przed wyborami parlamentarnymi i najczęściej nie polega na obietnicach jej wybudowania, ale na wzajemnych oskarżeniach rywalizujących ze sobą kandydatów na posłów i senatorów o brak działań w tej sprawie. O wiele bliżej szczęśliwego finału jest rozpoczęcie budowy obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434. Klika dni temu otwarte zostały oferty w przetargu na tę inwestycję. Przypomnijmy projekt zakłada, że nowa droga omijająca centrum Gostynia rozpocznie się w okolicach skrzyżowania DW 434 z powiatową drogą do Krajewic, dalej poprowadzona będzie polami nad Podrzeczem równolegle do biegnącej tam drogi powiatowej, następnie przez łąki pod Świętą Górą, dalej przetnie krajową 12 i wzdłuż płotu terenów księży filipinów dotrze do pól w okolicach Drzęczewa. Tam ma rozpoczynać się łącznik, którym ruch poprowadzony będzie do ulicy Europejskiej i dalej do Poznańskiej. Całość obwodnicy ma mieć długość 8,4 km. Inwestycja zakłada również powstanie chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, mostu i dwóch wiaduktów. Według założeń całość ma być gotowa w 2021 roku. W otwarciu ofert uczestniczyli w Poznaniu uczestniczyli starosta Robert Marcinkowski i burmistrz Jerzy Kulak. 

r.marcinkowskiTo dla mnie najważniejszy dzień w pracy samorządowej. Mamy oferty na budowę obwodnicy! W przetargu ogłoszonym przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich wpłynęło 5 propozycji. Oznacza to bardzo dużą szansę na rozpoczęcie zadania w najbliższym czasie. Co prawda zaproponowane kwoty są wyższe niż zaplanowane w budżecie, ale mam nadzieję, że władze województwa wielkopolskiego znajdą odpowiednie rozwiązania, aby zrealizować tak potrzebne zadanie. Nie ma ważniejszej inwestycji dla powiatu gostyńskiego i jego mieszkańców. Jesteśmy na dobrej drodze. Drogowy „mecz o wszystko” jest bliski zakończenia z sukcesem!

W smutnym dniu pożegnania Polski z mundialem, my, mieszkańcy powiatu gostyńskiego mamy olbrzymie powody do radości. Tak blisko do budowy obwodnicy nie było jeszcze nigdy. Cieszę się, że zaprojektowany przez powiat gostyński łącznik z ulicą Europejską przyczynił się do stworzenia kompleksowego układu komunikacyjnego, który dla całego regionu przyniesie tak długo oczekiwane rozwiązania.

W WZDW rozpocznie się teraz dokłada analiza ofert przetargowych. Jeśli nie będzie w nich uchybień a władze województwa wesprą projekt dodatkowymi środkami, nasza obwodnica z impetem wejdzie na ostatnią prostą. Dziękuję wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły.

 

j.kulakWczoraj uczestniczyłem w otwarciu ofert, które złożyły firmy w przetargu na budowę gostyńskiej obwodnicy. Ucieszyło mnie, że do WZDW wpłynęło 5 ofert, które opiewały na kwoty od ponad 116 mln zł do ponad 141 mln zł. Teraz trwa sprawdzanie złożonych ofert, a zarząd i radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego będą decydować o zwiększeniu środków na budowę naszej obwodnicy. Głęboko wierzę, że radni województwa podejmą dobrą dla Gostynia decyzję. Myślę, że jesienią tego roku będziemy znać już wykonawcę tak długo wyczekiwanej przez nas drogi.
Na ten moment czekaliśmy w Gostyniu od ponad 20 lat. Są zabezpieczone środki unijne, a co najważniejsze są firmy, które chcą naszą obwodnicę wybudować. Przestajemy mówić o planach, wchodzimy w etap realizacji. Dzisiejszy niewątpliwy mały sukces jakim są oferty złożone w przetargu na budowę naszej obwodnicy to konsekwencja wieloletnich starań i sukces na który pracowało wielu ludzi. Nie bylibyśmy w tym miejscu, gdyby nie przychylność ze strony Marszałka Województwa Marka Woźniaka, radnych wojewódzkich ostatnich dwóch kadencji, wsparcia byłego Starosty, a teraz radnego Sejmiku Andrzeja Pospieszyńskiego, byłego Wójta Zenona Normana, powiatowych i gminnych radnych, a także wielu mieszkańców, którzy z pełnym zaangażowaniem przez lata walczyli o wybudowanie tej obwodnicy. Myślę, że powoli możemy odliczać dni, kiedy po raz pierwszy pojedziemy gostyńską obwodnicą. (dw, foto WZDW)

Pogoda Gostyń z serwisu