Szukają zdjęć, których „nie ma”. Portal gaso-gostyn.pl ma już 5 lat

SONY DSCUnikatowe fotografie, pamiątki, dokumenty – wszystko co jest związane z historią Gostynia i okolic – to przedmiot pożądania „pozytywnie zakręconych” twórców portalu gaso-gostyn.pl. Ich witrynę odwiedzano już blisko 800 tysięcy razy. 7 maja minęło 5 lat od powstania portalu.

Na co dzień pracują zawodowo jednak każdą wolną chwilę wykorzystują na oddawanie się swoim pasjom. Maciej Gaszek i Mariusz Sobecki stworzyli i od 5 lat prowadzą portal goso-gostyn.pl.

- Pięć lat temu, kiedy uruchamialiśmy stronę mieliśmy ok 12 tysięcy zdjęć, teraz nie sposób już tego policzyć. Cały czas znajdują się kolejne ciekawe materiały. W naszym archiwum jest w tej chwili prawdopodobnie ponad 40 tysięcy archiwalnych fotografii, dokumentów itp.- mówi Maciej Gaszek.

Z przekazania figurki z cmentarza przy Cukrowni do muzeum w GostyniuKiedy strona pojawiła się w sieci zaczęli zgłaszać się do nich ludzie z Gostynia, całej Polski i wielu stron świata, którzy mieli fotografie czy pamiątki związane z naszym regionem. Sami też nie spoczywali na laurach. Wizyty w archiwach, poszukiwania wśród starszych osób, apele i prośby o dzielenie się swoimi domowymi archiwami przyniosły efekty. Wiele z materiałów jakie udało się zebrać nigdy wcześniej nie było znanych szerszej widowni.

- Największym naszym sukcesem są reakcje ludzi, którzy dzwonią dziękując za odnalezione zdjęcia swoich bliskich, dzięki zdjęciom wspominają jak kiedyś wyglądało życie w Gostyniu jak i samo miasto i okolice – podsumowuje Mariusz Sobecki – również do sukcesów należy zaliczyć poznanie wielu wspaniałych i znamienitych osób, nie tylko z naszego miasta czy nawet kraju, którzy przeglądając nasz portal często wracają pamięcią do lat minionych a czasami wręcz poznają przeszłość na nowo – dodaje.

Portal gaso-gostyn.pl podzielony jest na kilka tematycznych działów, w których publikowane są zdjęcia, dokumenty i filmy z różnych okresów. Zbiory są również posegregowane tematycznie.

8. targ na rynku- Jednych ciekawią zdjęcia z początku ubiegłego wieku, innych interesuje okres PRL-u a kolejne osoby najchętniej oglądają fotografie, na których odnajdują swoich bliskich lub często nawet i samych siebie z lat młodości – wymienia Maciej Gaszek.

Przez pięć lat licznik portalu zarejestrował 778 tysięcy wizyt ponad i półtora miliona odsłon. Jak mówią jego twórcy dzięki mediom społecznościowym nawiązali wiele kontaktów z ludźmi z całego świata, którzy związani byli z Gostyniem. Stale utrzymują kontakt z osobami z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Norwegii, Węgier. Portal systematycznie oglądany jest także w Chinach, RPA, Kolumbii i Indiach.

Maciej Gaszek i Mariusz Sobecki nadal jednak poszukują.

- Szukamy zdjęć, „których nie ma”, np. lotnicze zdjęcia Gostynia czy rozstrzelanych na gostyńskim rynku w 1939 r., ale również marzy nam się dotarcie do archiwów nie tylko w kraju ale i zagranicą gdzie często losy miasta i mieszkańców uwiecznione zostały na kliszy.Każde zdjęcie nas ciekawi i inspiruje jak i motywuje do dalszych poszukiwań – mówią.

Jak sami twierdzą fotografie to nie tylko obrazki, to także ukryte w nich historie, detale i szczegóły. Dzięki 5. dworzec kolejowy ok 1920 r.zaprzyjaźnionym miłośnikom historii Gostynia udało się zidentyfikować znajdujące się na nich osoby czy miejsca. Kiedy w archiwum ma się 40 tysięcy zdjęć trudno wymienić te najcenniejsze. Podobny problem mają twórcy GASO.

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, które materiały są najcenniejsze – cieszą nas wszystkie zdobycze nie tylko dokumenty i zdjęcia ale również pamiątki związane z Gostyniem jak choćby kapelusz burmistrza Karola Krawczyka czy dzwonek rowerowy przedwojennej manufaktury W. Majchrzaka, stare tablice rejestracyjne z naszego miasta, butelki z wytwórni wód gazowanych J. Staśkiewicza czy ostatnio prezentowany na stronie ryngraf religijno – patriotyczny – wymienia Mariusz Sobecki.

Ich pasja została doceniona przez Radę Miejską w Gostyniu. Kilka lat temu otrzymali Laur Gostynia. Na wielu imprezach organizowanych w powiecie prezentowane są ich zbiory. Współpracują też z wieloma instytucjami.

- Nie sposób wymienić wszystkie życzliwe osoby, instytucje, zakłady pracy, stowarzyszenia, które nam zaufały i podzieliły się swoimi zbiorami, dzięki którym internauci poznają „fotograficzną” historię naszej małej ojczyzny. W Gostyniu współpracujemy z Muzeum, GOK „HUTNIK”, portalem telewizjagostyn.pl, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy, Towarzystwem Miłośników Gostyńskiej Fary, grupami rekonstrukcyjnymi, szkołami, kolekcjonerami i pasjonatami dawnej motoryzacji z grupy Gostyńskie Klasyki – podsumowuje Maciej Gaszek.

Warto odwiedzić też portal gaso-gostyn.pl właśnie teraz. Z okazji piątych urodzin zamieszczone zostały na nim niepublikowane dotąd zdjęcia z Gostynia i okolic. Życzymy dalszych sukcesów! (dw, zdj. gaso-gostyn.pl)

Pogoda Gostyń z serwisu