Uwaga na oszustów! „Wnuczkowie” zaatakowali w powiecie gostyńskim

policja_2Wczoraj w kilku domach w powiecie gostyńskim, w których mieszkają starsze lub samotne osoby zadzwoniły telefony. Odbierający je usłyszeli że ich wnukowie maja problemy z prawem i potrzebują pieniędzy. Po chwili „na potwierdzenie” tych informacji do mieszkań zadzwonił „policjant”.

Gostyńska policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności w związku z sytuacjami jakie miały miejsce wczoraj.

- W czwartek doszło kilku prób wyłudzenia pieniędzy metodą na wnuczka – mówi asp. sztab. Sebastian Myszkiewicz, oficer ds. prasowych KPP w Gostyniu.

Policjanci otrzymali 4 zgłoszenia od starszych osób, o tym że ktoś próbował je oszukać. Scenariusz we wszystkich przypadkach był taki sam.

- Osoby dzwoniące podawały się za wnuka lub wnuczkę i prosiły o pomoc w związku z tym, że albo spowodowały wypadek i muszą mieć pieniądze na kaucję albo dopuściły się innego czynu przestępczego i potrzebują na adwokata – relacjonuje S. Myszkiewicz.

Chwilę po tej rozmowie w domach starszych ludzi znów dzwonił telefon, który miał potwierdzić prawdziwość słów „wnuczka”.

- Ci ludzie przedstawiali się jako policjanci i „potwierdzali” że rzeczywiście „wnuczek” potrzebuje pieniędzy – dodaje rzecznik policji.

Po kilkunastu sekundach od tej rozmowy oszuści znów dzwonili do swych potencjalnych ofiar prawdopodobnie sprawdzając czy numery są zajęte i czy starsi ludzie sprawdzają wiarygodność poprzednich informacji.

- Jeśli telefon był zajęty oszuści dochodzili prawdopodobnie do wniosku że seniorzy sprawdzają prawdziwość informacji i nie dochodziło już do dalszych kontaktów – podsumowuje S. Myszkiewicz.

Nie wiadomo dokładnie ile osób próbowali oszukać przestępcy. Jak na razie oprócz 4 zgłoszeń policja nie otrzymała innych informacji czy doszło do wyłudzenia. Kwoty o jakie prosili nieznani do tej pory oszuści przekraczały 10 tysięcy złotych.

- Cieszymy się że świadomość społeczna jest co raz większa i że starsi ludzie nie dali się oszukać – kończy Sebastian Myszkiewicz – apelujemy jednak do mieszkańców aby zachowali szczególną ostrożność. Jeżeli będą mieli takie telefony prosimy niezwłocznie dzwonić na policję i potwierdzać u rodziny otrzymane informacje. 

My również apelujemy do rodzin seniorów aby uczuliły je na takie sytuacje. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. (dw)

Pogoda Gostyń z serwisu